Zintech - strona główna
inteligentny dom

Dom inteligentny

dom energooszczędny

Dom energooszczędny

monaż

Montaż

systemy zintegrowane

Systemy zintegrowane

system KNX

System KNX jest jednym z nielicznych systemów na świecie z otwartym standardem sterowania instalacjami domów i budynków. Atrakcyjność tego systemu i coraz większa popularność wśród inwestorów spowodowała, że praktycznie wszyscy znaczący producenci urządzeń dla budownictwa, albo już produkują, albo planują w najbliższym czasie wyposażanie swych produktów w możliwości podłączenia do systemu KNX.

Otwarty standard kontroli budynku KNX opiera się na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu na rynku instalacji domowych. Wszystkie urządzenia połączone bezpośrednio do magistrali KNX komunikują się między sobą za pomocą jednego języka, co pozwala na łatwe sterowanie nimi, likwidując tym samym dyskomfort wynikający ze skomplikowanych i zróżnicowanych procedur obsługi każdego urządzenia czy systemu z osobna.

 

 

Popularność tego standardu wynika z możliwości zintegrowania w jeden system prawie wszystkich instalacji w domu oraz łatwości w dokonywaniu zmian sposobu funkcjonowania poszczególnych instalacji. Większość systemów tych instalacji (klimatyzacja VRV, AV itp.) posiada bramki tłumaczące zamknięte protokoły, stworzone przez firmy, na protokół KNX, umożliwiając tym samym integrację z automatyką budynków. Urządzenia KNX są programowalne, a do zmiany ich funkcji często wystarczy zmienić program.

 

 

 

Zalety tak zaprojektowanej instalacji są nieocenione zarówno dla domu jednorodzinnego, jak i kompleksu biurowego. Niezależnie od rodzaju budynku, standard KNX otwiera nowe możliwości zarządzania nim w komfortowy sposób. Łącząc urządzenia różnych producentów osiągamy w pełni dopasowaną do potrzeb użytkownika możliwość ich zdalnej kontroli za pomocą panelu dotykowego, specjalnie zaprojektowanych do tego celu przycisków, tabletu, smartfonu, czy komputera osobistego, także za pośrednictwem internetu.

 

Oszczędność energii dzięki instalacji KNX

 

Spośród inteligentnych systemów zarządzania budynkiem instalacja KNX posiada jeden z najlepiej rozbudowanych algorytmów indywidualnego sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

W termostatach występują zintegrowane funkcje GRZANIA i CHŁODZENIA co uniemożliwia przypadkowemu uruchomieniu obu systemów.

Użytkownik posiada możliwość, indywidualnie dla pomieszczeń, nastawienia trzech temperatur dla trybów: KOMFORT, OCZEKIWANIE, NOCNY. Dodatkowy czwarty tryb FROST uruchamia się automatycznie chroniąc instalacje i pomieszczenia przed nadmiernym wychłodzeniem np. przy otwartym oknie lub podczas hibernacji pomieszczenia. Podział na tryby podnosi komfort użytkowania pomieszczeń i pozwala na uzyskanie dużych oszczędności energetycznych. Tryby mogą być załączane automatycznie z zegara, czujników ruchu lub manualnie przez użytkownika.

Termostaty posiadają również możliwość podziału systemów grzania i chłodzenia, występujących w tym samym pomieszczeniu, na wiodące (np.: ogrzewanie podłogowe, schładzanie sufitowe) oraz wspomagające (np.: grzejniki, fancoile). Taka opcja pozwala na uzyskanie zadanej temperatury przy stałym odczuciu ciepła płynącego z podłogi, natomiast grzejnik uruchamiany jest przy większej różnicy temperatury aktualnej w stosunku do zadanej.

Dodatkową zaletą sterowania KNX jest możliwość bezpośredniego zarządzania przez użytkownika napędem na zaworze grzejnikowym. Dzięki temu można uruchomić funkcję wysuszenia ręcznika która po odpowiednim czasie automatycznie się wyłączy.

System KNX może również wymieniać informacje z automatyką kotłowni podając realne zapotrzebowanie budynku na ciepło, a w rezultacie dodatkowe oszczędności związane ze stratami ciepła na obiegach grzewczych, pracą pomp obiegowych i modulacją parametru grzewczego źródeł ciepła.

 

Spróbujcie Państwo znaleźć takie funkcje w innych systemach!

 

 

kontakt

Zintech Krzysztof Zaśko

ul. Armii Krajowej 13/7
23-460 Józefów
tel. kom.: +48 502 676 002
krzysiek@zintech.pl